سایت های مفید علمی جغرافیا
1396-10-26

سایت های مفید برای جغرافیا ( تهیه وتنظیم از : دکتر حسینعلی خلیل اللهی )

www.geographic.org/ -1 

این سایت با عنوان جغرافیا به ارائه مطالبی درباره این علم پیرامون کشورهای مختلف و مناطق گوناگون از کره‌زمین می‌پردازد.جغرافیای مکان‌ها، آب و هوا، اطلاعات کاملی درباره کشورهای مختلف، پرچم کشورها، جمعیت مردم در نواحی خاص، مطالب آموزشی برای دانش‌آموزان درزمینه جغرافی، مطالبی برای معلمان، امکانات جستجوی طالب مورد نظر کاربران در سایت و کد کشورها را می‌توان از مطالب این سایت برشمرد.

www.library.uu.nl/geosource/index.html -2 

این سایت با عنوان Geosource ارائه‌کننده اطلاعات و مطالبی درباره جغرافیای انسانی، جغرافیای کشورها، برنامه‌ریزی‌ها، علوم وابسته به جغرافی و زمین شناسی می‌باشد.موضوعات آکادمیک درباره جغرافیا، اطلاعاتی درباره کشورهای جهان، کلکسیون‌ها و موزه‌های مرتبط با جغرافیا، مؤسسات بین‌المللی، مؤسسات تحقیقاتی تخصصی جغرافی، دانشگاه‌ها، منابع آماری و اطلاعاتی، انتشارات، ژورنال‌های تخصصی درباره جغرافی و معرفی سایت‌های مرتبط را می‌توان از عناوین مطرح شده در سایت برشمرد.

www.mrdowling.com/ -3 

در این سایت با عنوان Mr Dowling می‌توان به اطلاعات مناسبی درباره مناطق مختلف جهان و نیز سایر مطالب وابسته به جغرافیا دست پیدا کرد.زمان و فضا، پیش از تاریخ، مصر باستان، غرب، خاورمیانه و افریقا، چین، ژاپن، یونان باستان، رم، نقشه‌ها و....را می‌توان از مندرجات سایت برشمرد.

www.coolquiz.com/quizzes/map/-4  

سایت Map Quiz به برگزاری آزمون‌های ساده برای سنجش اطلاعات نوجوانان از علوم جغرافیایی می‌پردازد.پازل‌ها، نقشه‌ها، پرچم‌ها، بازی‌ها و نیز امکانات ثبت نام و عضویت در سایت را می‌توان از مطالب مندرج در سایت برشمرد.

www.geography-site.co.uk/ -5 

این سایت فراهم آورنده بهترین منابع اطلاعاتی و آموزشی درزمینه علوم جغرافیا برای معلمان و محققان در این زمینه می‌باشد.سایت‌های بسیاری درزمینه‌ها و گرایش‌های مختلف از این علوم را می‌توان در سایت در دسترس داشت.جغرافیای طبیعی، جغرافیای ملل، محیط زیست، شهرنشینی، مراکز صنعتی و تمرکز آن‌ها، سرگرمی‌های جغرافیایی، مطالب آموزشی برای معلمان و نیز معرفی کتاب، معرفی دایرةالمعارف تخصصی Oxford درباره جغرافیا و بسیاری منابع اطلاعاتی دیگر درزمینه این علم را می‌توان با مراجعه به این سایت در اختیار داشت.

www.geographical.co.uk/-6  

این سایت به معرفی و ارائه یک ژورنال الکترونیکی درباره علوم جغرافیایی برای نوجوانان و جوانان به نام Geographical می‌پردازد.اطلاعاتی درباره ژورنال، امکانات ثبت نام و عضویت در ژورنال، داستان‌هایی از سفرهای اکتشافی، خبرنامه الکترونیکی سایت و گزارش وقایع را می‌توان از مطالب مندرج در این سایت برشمرد.

www.phys.uu.nl/~vgent/idl/idl.htm-7  

در این سایت می‌توان به اطلاعات و تاریخچه خط بین‌المللی زمان دست پیدا کرد.روند محاسبات زمان در کره زمین در سایت ذکر شده است، هم‌چنین می‌توان به اطلاعات مفیدی درباره دانشمندان فعال در این زمینه دست پیدا کرد.جداول و طرح‌های مناطق زمانی بر روی کره زمین، تأخیر زمان‌ها در کشورهای مختلف، مبدأ زمان بین‌المللی و چگونگی تعیین آن و بسیاری مطالب دیگر را می‌توان در این سایت که می‌توان آن را به عنوان یک کتاب الکترونیکی در این زمینه دانست مشاهده نمود.

www.nationbynation.com/ -8 

در این سایت که Nation-By-Nation نام دارد می‌توان اطلاعات و مطالبی درباره کشورها و قومیت‌های مختلف در سرتاسر دنیا به‌دست آورد.امکان جستجو در سایت بر اساس Index الفبایی مطالب مندرجه میسر شده است، هم‌چنین می‌توان با انتخاب نام کشور مورد نظر از روی فهرست ارائه شده در سایت به مطالب و اطلاعاتی که درباره آن کشور در سایت موجود می‌باشد دسترسی پیدا کرد.

www.xist.org/ -9 

در این سایت به ارائه آمار و اطلاعات مربوط به تراکم جمعیت کشورهای مختلف جهان پرداخته می‌شود.جمعیت کل کره زمین، جمعیت کشورهای دنیا به صورت جداگانه، جمعیت قومیت‌های گوناگون، نمودارها و جداول آماری مربوط به میزان جمعیت و نیز تراکم و پراکندگی در مناطق مختلف، معرفی بیش‌ترین تراکم جمعیت در 5 کشور جهان، بیش‌ترین جمعیت در جهان و مطالب مرتبط دیگری درباره جمعیت شناسی را می‌توان در سایت مورد مطالعه قرار داد.

www.yourchildlearns.com/megamaps.htm -10 

سایت Mega Map ارائه‌کننده یک نرم‌افزار آموزشی جغرافیایی برای کودکان می‌باشد.نرم‌افزار به ارائه نقشه‌هایی در مقیاس‌های بزرگ برای آموزش علوم جغرافی به کودکان می‌پردازد.علاقمندان می‌توانند با مراجعه به سایت و Download کردن این نرم‌افزار از امکانات فراهم شده در آن بهره‌مند شوند.

http://geography.usgs.gov/ -11 

در سایتی که این‌جا به معرفی آن پرداخته می‌شود و USGS نام دارد مطالبی درباره علوم جغرافیایی زمین ارائه می‌گردد.آخرین اخبار، اطلاعاتی درباره مؤسسه، منابع اطلاعاتی ماهواره‌ای پیرامون ناهمواری‌ها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و سایر عناصر جغرافیایی زمین، تحقیقات، مؤسسات تحقیقاتی و امکان دسترسی به نتایج تحقیقات آن‌ها، گالری عکس، انتشارات تخصصی جغرافی، جستجوگر الکترونیکی نقشه‌های زمین، معرفی مراکز مختلف فعال در زمینه جغرافی، امکان دسترسی به نقشه‌های مورد نظر کاربران، پرسش‌های متداول، نقشه‌های کشورها و کتابخانه اطلاعات تخصصی درباره علم جغرافی را می‌توان از مطالب عنوان شده در سایت برشمرد.

www.nationalgeographic.com/ -12 

این سایت به نام جغرافیای قومی، به ارائه اطلاعاتی درباره علم جغرافی، رویدادها در کشورهای مختلف، امکانات جستجوی مطالب، امکانات ثبت نام، جستجو و اکتشاف، قومیت‌های مختلف جهان، آموزش علم جغرافی به کودکان، نقشه‌های جغرافیایی، گالری عکس‌های ماهواره ای، Index مطالب سایت، معرفی سایت‌های بین‌المللی جغرافیا، مجلات و ژورنال‌های تخصصی، برنامه‌های تلویزیونی و بسیاری مطالب دیگر در این زمینه را می‌توان در سایت مشاهده نمود.

http://hcl.harvard.edu/libraries/#hmc-13  

این سایت ارائه کننده مرجع اطلاعاتی و راهنمایی برای دست یابی به مراجع کتابخانه‌ای بزرگ جهان می‌باشد.امکانات جستجو در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین کتابخانه‌های مختلف تخصصی درزمینه‌های مختلف را می‌توان در سایت مشاهده کرده و Link به آن کتابخانه‌ها را نیز در دست داشت.کتابخانه HCL، کتابخانه علمی و فنی Cabot، کتابخانه هنرهای زیبا، کتابخانه Fung، کتابخانه و مرکز اسناد بین‌المللی و سندهای کشورهای مختلف، کتابخانه و مرکز نقشه‌های جغرافیایی دانشگاه‌هاروارد، کتابخانه Yenching در‌هاروارد، کتابخانه Houghton، کتابخانه Lamont، کتابخانه Littauer، کتابخانه و مرکز اطلاعات موسیقی Loeb، کتابخانه Tozzer و کتابخانه Widener عنوان کتابخانه‌ها و مراکزی می‌باشند که در سایت به معرفی آن‌ها و تشریح بخش‌های مختلف و نیز موضوع بندی کتاب‌ها و مطالب موجود در آن‌ها می‌پردازد.

www.versamap.com/  -14

در این سایت به معرفی نرم‌افزاری قدرتمند جهت ترسیم و ارائه نقشه‌ها پرداخته می‌شود.این نرم‌افزار توانایی رسم نقشه‌ها بر اساس اطلاعات ورودی از مختصاتی به.مختصات دیگر را با بهره‌گیری از بانک اطلاعات خود را دارد.امکان Download نرم‌افزار به صورت آزمایشی، بانک اطلاعاتی نقشه‌های نرم‌افزار، نحوه نمایش نقشه‌ها در نرم‌افزار و معرفی سایت‌های مرتبط را می‌توان از مندرجات سایت برشمرد.

http://edcwww.cr.usgs.gov/  -15

این سایت به ارائه مطالب و اطلاعاتی درباره خشکی‌های زمین و تغییرات رخ داده در آن‌ها می‌پردازد.تصاویر هوایی از مناطق مختلف، نقشه‌ها، بلندی‌ها و کوهستان‌ها، تصاویر ماهواره ای، لایه‌های زمین و جا به جایی آن‌ها و اخبار جدید را می‌توان به عنوان موضوعات ارائه شده در سایت برشمرد.علاقمندان و محققان درزمینه تغییرات زمین می‌توانند با مراجعه به سایت و بهره گیری از بانک‌های اطلاعاتی فوق الذکر به مطالب مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

www.geoatlas.com/ -16 

اطلس زمین‌شناسی، نام منتخب برای این سایت می‌باشد.سایت به ارائه نقشه‌های مختلف از سرتاسر کره زمین می‌پردازد.امکانات جستجو برای دریافت نقشه‌ها در سایت فراهم آمده است.هم‌چنین اطلاعاتی درباره سایت، بانک اطلاعاتی نقشه‌ها، اطلاعات فنی، بروشورهای سایت و معرفی سایت‌های مرتبط را می‌توان از مطالب عنوان شده در سایت برشمرد.

http://maps.nationalgeographic.com/topo/ -17 

نقشه‌های جغرافیایی بین‌المللی عنوان برگزیده برای سایت فوق می‌باشد.در سایت می‌توان با بهره گیری از امکانات جستجوی قرار داده شده، به نقشه‌های مختلف از کشورها و مناطق مختلف جهان دست پیدا کرد.نقشه‌های شماتیک، نقشه‌های هوایی، نقشه‌های ماهواره ای، لایه ای، اطلاعات فنی درباره نقشه‌ها و بسیاری عنوان‌های دیگر را می‌توان در این سایت مشاهده نمود.

www.learn2map.com/  -18

در این سایت به معرفی و آموزش نرم‌افزاری جهت ترسیم نقشه با عنوان Learn2Map پرداخته می‌شود.با فراگیری این نرم‌افزار کاربر می‌تواند نقشه‌های مورد نظر خود را رسم کند.برای آموزش و فراگیری این نرم‌افزار به داشتن دانش Gis احتیاج می‌باشد.هم‌چنین لایه‌های مختلف نقشه‌ها، Gps، اطلاعات پایه‌ای نقشه‌ها، نقشه‌های مادر سایر مطالب و عناوین آموزشی در سایت را شامل می‌شوند.

www.finders-uk.co.uk/ -19 

این سایت به ارائه خدمات مکان یابی و تهیه نقشه‌های دقیق از مکان‌های مختلف مورد نظر کاربران سایت با بهره گیری از سیستم Gis و Gps می‌پردازد.نقشه‌های دقیق از مکان‌های مختلف، نقشه‌های کارتوگرافی و نقشه‌های مختلف دیگر منطقه‌ای را می‌توان در سایت از امکانات فراهم شده برشمرد.

www.maptrax.com.au/-20  

این سایت به مرکز آرشیو نقشه‌های کشور استرالیا تعلق دارد.امکانات جستجو در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین اخبار، تازه‌های سایت، نقشه‌های سفری، نقشه راه‌ها و خیابان‌ها در شهرهای بزرگ استرالیا، نقشه‌های توپوگرافی، نقشه‌های بین‌المللی، نقشه‌های هوایی، نقشه‌های دریایی از بستر دریاها، نرم‌افزارهای تخصصی نقشه برداری، اطلاعاتی درباره کاربری سیستم Gps در استرالیا، اطلاعاتی درباره مؤسسه، نقشه کلی از کشور استرالیا و بسیاری مطالب و نقشه‌های دیگر را می‌توان در این سایت بسیار جالب مشاهده کرد.

www.terrainmap.com/-21  

این سایت با عنوان TerrainMap به ارائه اطلاعات تخصصی و فنی درباره نقشه برداری از سطوح زمین به‌وسیله شبیه‌سازی‌های کامپیوتری می‌پردازد.اخبار، تازه‌های سایت، پروژه‌ها، توپوگرافی، تصاویر هوایی، تصاویر پله ای، نقشه‌های با کیفیت بسیار بالا، ماهواره‌های ناسا در خدمت تصویر برداری جغرافیایی، امکان Download نقشه‌ها و تصاویر از مکان‌های مورد نظر کاربران و بسیاری مطالب دیگر در این زمینه را می‌توان با مراجعه به این سایت در دسترس داشته و مطالعه نمود.

http://choroware.sourceforge.net/ -22 

در این سایت به معرفی نرم‌افزاری به نام ChoroWare پرداخته می‌شود که در زمینه نقشه‌برداری و رسم نقشه‌های Cgoropleth به طراحان و نقشه‌کش‌ها کمک می‌کند.در سایت به ارائه توضیحاتی درباره توانایی‌های تخصصی نرم‌افزار پرداخته شده است، هم‌چنین می‌توان نماهایی از خروجی‌های نرم‌افزار را مشاهده کرده و در صورت علاقه به Download مجموعه اطلاعاتی نرم‌افزار پرداخت.

www.indo.com/distance/  -23

در این سایت می‌توان به سیستم محاسبی برای محاسبه فاصله هوایی میان دو شهر مختلف بر روی کره زمین دست پیدا کرد.امکاناتی برای ورود مبدأ و مقصد قرار داده شده است تا بتوان با استفاده از سیستم محاسب سایت فاصله را به‌دست آورد.

www.sheppardsoftware.com/web-games.htm -24 

در این سایت می‌توان به اطلاعات و مطالبی درباره جغرافیای کشور امریکا از سطح مبتدی تا عالی دست پیدا کرد.اطلاعاتی درباره ایالت‌های امریکا، جغرافیای این کشور، معرفی تمامی ایالت‌های امریکا، رودهای امریکا، دریاچه‌ها، اقیانوس‌ها، کوه‌ها و بسیاری مطالب دیگر اطلاعاتی و آموزشی درباره این کشور را می‌توان در سطوح مختلف آموزشی در سایت مشاهده نمود.

www.whereaboutsinc.com/ -25 

در این سایت با عنوان Where About به ارائه مطالبی درباره آموزش علم جغرافیا پرداخته می‌شود.اطلاعاتی درباره سایت، برنامه‌های ساخت بالون‌های آزمایشی و تحقیقاتی برای کودکان، برنامه‌های ساخت و توضیح نقشه‌های صفحه‌ای، برنامه‌های آموزشی برای خانواده، معرفی کتاب‌های فعالیت‌های جغرافیایی و بررسی آموخته‌های دانش آموختگان در هر مرحله از برنامه‌های آموزشی را می‌توان از مطالب مندرج در سایت برشمرد.

www.geo.ed.ac.uk/ -26 

این سایت به دپارتمان جغرافیای دانشگاه Edinburg در انگلستان تعلق دارد.اطلاعاتی درباره علوم جغرافیا، معرفی اساتید مؤسسه، تحقیقات، گزارش وقایع، خبرنامه الکترونیکی و رایگان سایت، منابع اطلاعاتی جغرافیا در اینترنت و اطلاعاتی درباره دانشگاه و فعالیت‌های آن در این زمینه را می‌توان از مطالب مندرج در سایت برشمرد

www.geographic.org/glossary.html -27 

در این سایت امکان دسترسی به یک دایرةالمعارف تخصصی درباره جغرافی برای کاربران فراهم آمده است.در سایت با ارائه یک Index الفبایی جستجوی کلمات مورد نظر میسر شده است.امکانات جستجوی موضوعی، آب و هوا، نقشه‌ها، پرچم کشورها، اطلاعاتی درباره کشورها را می‌توان از سایر مطالب مندرج در این سایت برشمرد که می‌توان اطلاعات مناسبی درباره هر کدام از این موضوعات از سایت به‌دست آورد.

http://50states.com/maps/ -28 

سایت 50 ایالت که در این‌جا به معرفی آن پرداخته می‌شود ارائه کننده نقشه‌های مختلفی از تمامی ایالت‌های کشور امریکا می‌باشد.نقشه‌ها به صورت تفکیکی و تلفیقی در سایت موجود می‌باشند.نقشه کلی ایالت‌های امریکا، نقشه ایالت‌های مختلف امریکا به تفکیک، انواع نقشه‌های هوایی، زمینی، توپوگرافی و...و امکانات جستجو برای نقشه‌های مکان خاص در این کشور را می‌توان از مندرجات سایت برشمرد.

www.geo.ed.ac.uk/agidict/welcome.html -29 

در این سایت به معرفی و ارائه یک نرم‌افزار و سایت دایرةالمعارف تخصصی GIS و جغرافی پرداخته می‌شود.امکانات جستجوی مطالب در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین لیست الفبایی دایرةالمعارف، امکان جستجوی مطالب بر اساس گروه بندی‌های مختلف، معرفی منابع اطلاعاتی مورد استفاده در سایت، اطلاعاتی درباره دایرةالمعارف GIS و پدیدآورنده آن، تحقیقات GIS و مطالب مرتبط دیگری در این زمینه را می‌توان از مندرجات این سایت برشمرد.

www.cangeo.ca/-30  

جغرافیای کانادا نام ژورنالی است که در این سایت به معرفی آن پرداخته می‌شود.در سایت می‌توان اطلاعاتی درباره ژورنال، سفر در کانادا، نقشه‌ها، اطلس، آموزش جغرافیا به کودکان، امکان دسترسی به شماره‌های پیشین ژورنال، آخرین اخبار و گزارش وقایع و بسیاری مطالب دیگر را درباره ژورنال مورد مطالعه قرار داد.

www.internetgeographer.co.uk/ -31 

این سایت را می‌توان به عنوان یک مرجع اینترنتی درباره علم جغرافی محسوب کرد و می‌توان اطلاعاتی گسترده در این زمینه کسب نمود.فروش کتاب‌های الکترونیکی جغرافی، پرسش‌ها و آزمون‌هایی برای بالا بردن اطلاعات جغرافیایی، امکانات جستجو برای مطالب مورد نظر کاربران، جغرافیای انسانی، جغرافیای زمین، ساعت بین‌المللی، جغرافی محیط زیست، اطلس و نقشه‌های گوناگون، مکان‌های مختلف در جهان، منابع اطلاعاتی اینترنتی درباره جغرافی، امکان ثبت نام برای دریافت خبرنامه الکترونیکی سایت، پرسش‌های متداول و معرفی سایت‌های مرتبط را می‌توان از مندرجات این سایت برشمرد.

www.oxfam.org.uk/coolplanet/ -32 

سیاره سبز، نامی است که برای این سایت در نظر گرفته شده است.امکانات جستجو در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین اطلاعاتی درباره سایت، منابع اطلاعاتی درباره کره زمین، معرفی سایت‌های مرتبط، Index الفبایی مطالب سایت، منابع اطلاعاتی جغرافیایی برای معلمان و بسیاری مطالب آموزشی و اطلاعاتی دیگر درباره جغرافیای کره زمین را می‌توان در این سایت مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

www.geography.ndo.co.uk/ -33 

این سایت به مؤسسه آموزش عالی علوم جغرافیا در دانشگاه Hampstead اختصاص دارد.آخرین اخبار، معرفی کتاب، تحقیقات، منابع اطلاعاتی اینترنتی و قابل دسترسی برای عموم، ژورنال الکترونیکی، گزارش وقایع، دروس آموزشی، امکانات جستجو، معرفی سایت‌های اینترنتی مرتبط و مطالبی درباره فعالیت‌های جانبی دانشجویان مؤسسه را می‌توان از عناوین و مطالب مندرج در سایت برشمرد.

www.scalloway.org.uk/  -34

در این سایت به نام Standard Grade Geography به ارائه یک مرجع اطلاعاتی در زمینه جغرافیا پرداخته می‌شود.آب و هوا، پوسته خشن زمین، محیط زیست، کاربری‌های زمین، کشاورزی و اثرات آن بر خاک و زمین، صنایع، تجارت، آلودگی هوا و امکانات جستجوی مطالب مرتبط دیگر درباره علم جغرافی را می‌توان از مطالب عنوان شده درسایت برشمرد.

www.geographyonline.co.uk/ -35 

سایت Geography Online به ارائه مطالب آموزشی درباره رشته جغرافی می‌پردازد.برای استفاده از تمام امکانات موجود در سایت مراجعان باید به عضویت سایت درآمده و با وارد کردن شناسه کاربری مخصوص به سایت وارد شوند.برای اطلاع از مطالب ارائه شده در این سایت امکاناتی برای اطلاع از محتویات و مطالبی که توسط آن به کاربران ارائه می‌شود را از طریق یک تور مجازی از فعالیت‌های خود ارائه کرده است که علاقمندان با مشاهده آن می‌توانند در عضویت و یا عدم عضویت در آن سایت تصمیم‌گیری نمایند.

www.mapping.com/ -36 

سایتی که در این‌جا به معرفی آن پرداخته شده است Mapping نام دارد.در سایت به ارائه ژورنالی تخصصی درزمینه نقشه برداری از سطح کره زمین و نیز سایر مطالب درزمینه جغرافی پرداخته می‌شود.علاقمندان با مراجعه به سایت می‌توانند از مطالب ارائه شده در ژورنال بهره ببرند.آموزش، نقشه‌ها، معرفی کتاب و نقشه‌برداری‌های هوایی عنوان‌های دیگر سایت را تشکیل می‌دهند.

www.geography.learnontheinternet.co.uk/ -37 

آموزش جغرافی از طریق اینترنت، عنوان برگزیده برای این سایت می‌باشد.سایت به ارائه مطالبی آموزشی برای افراد علاقمند به این علم می‌پردازد تا بتوانند به اطلاعات خود درزمینه علم جغرافی اضافه کنند.آخرین اخبار، نقشه‌ها، اطلاعات و مطالبی برای معلمان جغرافی، آموزش مطالب و افزایش اطلاعات جغرافی دانش‌آموزان، امکانات جستجو برای مطالب مورد نظر کاربران، امکانات ثبت نام برای دریافت خبرنامه آموزشی رایگان سایت، اطلاعاتی درباره کوه‌ها، رودخانه‌ها، دریاها، اقیانوس‌ها، آتشفشان‌ها، زمین لرزه‌ها و علل آن، آب و هوا و شرایط جوی و بسیاری مطالب دیگر را می‌توان با مراجعه به این سایت در دسترس داشت.

www.greatestplaces.org/-38  

سایت Greatest Place به ارائه مطالبی درباره قاره پهناور افریقا از نظر خصوصیات جغرافیایی می‌پردازد.اطلاعاتی درباره آمازون، گرین لند، ایگازو، ماداگاسکار، نامیبیا، اوکاوانگو، تبت و نیز مطالب پیرامون سایر مناطق دیدنی و جالب از نظر علم جغرافیا چون قله‌های مرتفع، کوهستان‌ها، دشت‌ها و...را می‌توان در سایت مورد جستجو قرار داد.

www.gb3pi.org.uk/great.html -39 

در این سایت به ارائه یک سیستم محاسبه گر برای دریافت فاصله مستقیم بین دو نقطه بر روی کره زمین پرداخته می‌شود.با وارد کردن مختصات دقیق مبدأ و مقصد مورد نظر، می‌توان فواصل بین آن دو منطقه را با محاسبات انجام شده توسط سایت بر حسب مایل و کیلومتر در دست داشت.

http://gc.kls2.com/-40  

در این سایت می‌توان به سیستم محاسباتی مداری برای تعیین نزدیک ترسیم مسیر سفرهای هوایی در بین دونقطه دسترسی پیدا کرد.اطلاعات ورودی به سایت می‌بایست از کدهای سازمان‌های هواپیمایی استخراج شده و در سایت قرار داده شوند.پس از وارد کردن اطلاعات صحیح مربوط به مبدأ و مقصد مورد نظر، سایت به ارائه مسیر پیشنهادی محاسبه شده برای سفر بین آن دو نقطه می‌پردازد.البته اطلاعات خروجی این سایت از جانب سایت گارانتی نمی شود زیرا ارائه بهترین مسیر پروازی به عوامل دیگری چون آب و هوا و شرایط جوی نیز وابسته است که آن اطلاعات را در این سایت نمی توان در محاسبات مسیریابی دخالت داد.

www.climate-zone.com/-41  

سایتی که در این‌جا به معرفی آن پرداخته می‌شود، ارائه‌کننده اطلاعات هواشناسی و رویدادهای آب و هوادر نقاط مختلف کره زمین می‌باشد.امکان بررسی منطقه مورد نظر کاربر از روی نقشه گسترده کره‌زمین که در سایت قرار داده شده است میسر شده، هم‌چنین آسیا، افریقا، استرالیا، اروپا، خاورمیانه، امریکای جنوبی، اقیانوسیه، امریکای جنوبی و Index الفبایی از مکان‌ها و کشورهای تحت پوشش این سیستم در سایت ارائه‌شده است.علاوه برا اطلاعات درباره آب و هوای منطقه‌ای، معرفی کتاب را نیز می‌توان از مندرجات سایت برشمرد.

http://kids.earth.nasa.gov/ -42 

در این سایت به نام For kids Only به آموزش علوم زمین شناسی و جغرافیا برای کودکان پرداخته می‌شود.سایت زیر نظر سازمان فضایی امریکا ناسا اداره می‌شود.سرزمین‌ها، آب، بلایای طبیعی، هوا، جغرافیای سطح زمین، پرسش‌های متداول، بازی‌ها، Index الفبایی مطالب سایت و مطالبی درباره آموزش‌های ارائه شده در این سایت، مندرجات این پایگاه آموزشی را تشکیل می‌دهند.

www.geoquiz.com/-43  

در این‌جا به معرفی سایت آموزشی Geo Quiz پرداخته می‌شود.در این سایت بازی‌ها و سؤالاتی درزمینه جغرافی برای علاقمندان مطرح می‌شود که نقش مهمی در بالا بردن سطح اطلاعات عمومی افراد درزمینه جغرافیا دارد.

http://epod.usra.edu/ -44 

گالری عکس‌های زمین‌شناسی روز عنوان برگزیده برای این سایت است.اطلاعات و عکس‌هایی درباره مناطق جغرافیایی مختلف در کره‌زمین، آرشیو عکس‌ها و مطالب، امکانات جستجو، معرفی سایت‌های مرتبط، دایرةالمعارف تخصصی زمین‌شناسی و جغرافی و منابع اطلاعاتی مورد استفاده در این سایت را می‌توان از مطالب عنوان شده برشمرد.

http://ga.water.usgs.gov/edu/ -45 

این سایت به آموزش مطالبی درباره آب به کودکان می‌پردازد.آب‌های روی کره‌زمین، اصول و پایه آب، اطلاعاتی درباره کاربردهای آب، راهنمای سفرهای آبی، امکانات جستجوی مطالب، پرسش و پاسخ درباره آب، دایرةالمعارف تخصصی علوم آب، معرفی سایت‌های مرتبط و گالری عکس را می‌توان از عناوین مطرح شده در این سایت آموزشی برشمرد.

http://geochange.er.usgs.gov/ -46 

این سایت با عنوان پویایی لایه‌های سطحی کره زمین، به ارائه مطالبی درباره این علم می‌پردازد.امکانات جستجو در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین تحقیقات مؤسسه درباره تغییرات کلی زمین، تغییرات آب و هوایی ناگهانی در سطح زمین، تغییرات در نقشه‌های سطوح و لایه‌های اقیانوسی، هیدروکلیماتولوژی، هواشناسی، بررسی رفتار طوفان‌ها و گردبادها، آب، انرژی و بسیاری مطالب مرتبط دیگر در زمینه آب و هوا، اقلیم و تغییرات کلی در زمین را می‌توان در این سایت مشاهده نمود.

http://gcmd.gsfc.nasa.gov/ -47 

این سایت به سازمان فضایی امریکا، ناسا تعلق دارد و به ارائه اطلاعاتی درباره تغییرات کره زمین از نظر جغرافیایی و آب و هوایی می‌پردازد.مرکز اطلاعات، آخرین اخبار تغییرات، تقویم، معرفی سایت‌های مرتبط، پرسش‌های متداول، امکانات جستجوی مطالب مورد نظر کاربر، کشاورزی، سطح زمین، اتمسفر، اقیانوس‌ها، بایوسفر، شاخص‌های آب و هوایی در زمین، اطلاعاتی درباره کره زمین و ساختارهای داخلی آن، کرایوسفر، هیدروسفر، طیف سنجی، تأثیرات زمین و خورشید، مدیریت برنامه‌ریزی بحران‌ها و بلایای طبیعی، متدها و روش‌های مبارزه و آمادگی دربرابر تغییرات ناگهانی زمین، زمین لرزه‌ها، آتشفشان‌ها و بسیاری مطالب آموزنده و اطلاعاتی دیگر را می‌توان در این سایت مشاهده کرده و درباره آن به کسب اطلاعات پرداخت.

http://water.usgs.gov/-48  

این سایت به ارائه اطلاعاتی درباره منابع آبی کشور ایالات متحده امریکا می‌پردازد.امکانات جستجو در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین اطلاعات فنی، نقشه‌ها، نرم‌افزارهای شبیه‌سازی، انتشارات، دایرةالمعارف، امکانات جستجوی مطالب، سیلاب‌ها، آب‌های جاری، خشکسالی، نهرها و جوی‌های منتهی به منابع اصلی آبی، آب‌های زیر زمینی، دریاچه‌ها، برنامه‌های تحقیقاتی، معرفی سایت‌های مرتبط و بسیاری مطالب دیگر در این زمینه را می‌توان در سایت در دسترس داشته و مطالعه نمود.

www.deos.tudelft.nl/ -49 

سایت DEOS به مؤسسه تحقیقات و بررسی تغییرات و رصد کره زمین تعلق دارد.در سایت می‌توان به اطلاعاتی درباره فعالیت‌های این مؤسسه درزمینه رصد و بررسی تغییرات کره‌زمین دسترسی پیدا کرد.اطلاعاتی درباره نتایج تحقیقات مؤسسه، سیستم‌های طراحی شده برای کنترل و مونیتورینگ رفتارهای زمین و بسیاری مطالب مرتبط دیگر را می‌توان با مراجعه به این سایت در دست داشت.

www.iaw.com/~falls/origins.html -50 

در این سایت به بررسی ژئوگرافی آبشار نیاگارا پرداخته می‌شود.اطلاعات و مطالبی درباره این آبشار، مسیر عبور آب، زمین شناسی منطقه ای، تصاویر هوایی و ماهواره ای، اطلاعاتی درباره شیب گاه آبشار، منابع آبی و دریاهای باستانی در اطراف نیاگارا، توده‌های یخ ویسکانسین در نیاگارا، فسیل‌های یافت شده و بسیاری مطالب تخصصی و علمی درباره پیشینه این آبشار و اوضاع کنونی آن را می‌توان در سایت در دسترس داشته و مطالعه نمود.

http://erode.evsc.virginia.edu/ -51 

این سایت به دپارتمان جغرافیای دانشگاه ویرجینیای امریکا و به بخش ژئومورفولوژی یا ریخت شناسی سطح زمین اختصاص دارد.شبیه‌سازی حوضه‌های رودها و جلگه‌ها، سیستم‌ها و مدل‌های سیلاب‌ها و مسیر حرکت آب‌های روان در شکل زمین و بسیاری مطالب تخصصی دیگر در زمینه ژئومورفولوژی که در سایت به آن‌ها اشاره شده است را می‌توان با مراجعه به این پایگاه اطلاع‌رسانی در دسترس داشت.

www.americanrivers.org/site/PageServer-52  

این سایت به انجمن محافظت از رودهای امریکا اختصاص دارد.امکانات جستجو در سایت فراهم آمده است.هم‌چنین اطلاعاتی درباره فعالیت‌های مؤسسه، منابع اطلاعاتی درباره رودخانه‌های امریکا، اخبار، معرفی رودخانه‌های مختلف در ایالت‌های امریکا، رودخانه‌های در معرض خطر، آب پاکیزه، رودخانه‌های وحشی، از بین بردن سدها، تغییرات شکل سدها برا ثر نیروی آب، لایروبی و بسیاری مطالب دیگر درباره رودخانه‌ها را می‌توان در این سایت در دسترس داشته و مطالعه نمود.

www.searin.org/indexE.htm -53 

این سایت به شبکه اطلاع‌رسانی رودخانه‌های جنوب شرقی آسیا SEARIN تعلق دارد.اطلاعاتی درباره سایت، رودخانه Mekong، رودخانه Salween، رودخانه Mun، تحقیقات مؤسسه، امکانات جستجوی مطالب در سایت، امکان دریافت نتایج تحقیقات مؤسسه از سایت، معرفی سایت‌های مرتبط، معرفی ژورنال‌ها و مجلاتی درباره هرکدام از رودهای منطقه و بسیاری مطالب مرتبط دیگر را می‌توان در سایت در دسترس داشته و مطالعه کرد.

www.oceansatlas.org/  -54

این سایت به مرجع اطلاعاتی سازمان ملل‌متحد درباره اقیانوس‌های جهان اختصاص دارد.امکانات جستجوی مطالب درباره اقیانوس‌ها در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین دایرةالمعارف تخصصی، اطلاعاتی درباره سایت و مؤسسه، ژورنال‌های منتشر شده، جغرافیای اقیانوس‌ها و خبرها را می‌توان از مطالب عنوان شده در سایت برشمرد.

www.cop.noaa.gov/-55     

این سایت به مرکز تحقیقات اقیانوسی CSCOR اختصاص دارد.اطلاعاتی درباره مؤسسه، مقدمه، اهداف مؤسسه، استراتژی تحقیقات، تاریخچه مؤسسه، اخبار، تحقیقات مؤسسه، انتشارات مؤسسه، امکانات جستجوی بانک اطلاعاتی سایت، اکوسیستم‌های اقیانوسی و بسیاری عناوین دیگر را می‌توان در این سایت مشاهده کرده و درصورت نیاز با مراجعه به سایت از آن اطلاعات بهره برد.

www.kaibab.org/geology/gc-geol.htm-56  

در این سایت به ارائه مطالب بسیار جالبی درباره یکی از مناطق بسیار پرطرفدار برای زمین شناسان و علاقمندان به جغرافی در دنیا یعنی گراندکانیون پرداخته می‌شود.این منطقه در کشور امریکا واقع شده است و از نظر علوم ژئولوژی مورد توجه قرار دارد.در سایت می‌توان اطلاعاتی درباره نحوه فرم‌گیری منطقه، مبدأ به‌وجود آمدن صخره‌های گراندکانیون، علت اینکه به نظر می‌رسد صخره‌ها دست‌ساز می‌باشند، زمان رویداد و تغییرات ایجاد شده در زمین و ایجاد این منطقه، ارائه اطلاعاتی درباره لایه‌های مختلف در صخره‌های منطقه، گالری عکس‌های بسیار زیبا از صخره‌های گراندکانیون، رودخانه کلورادو، نقشه کره‌زمین و تغییر شکل‌های آن از زمان یکی بودن قاره‌ها تا کنون و نیز مطالب دیگری درباره نحوه جابه‌جایی لایه‌های زمین بر اثر نیروی زیرزمینی و بسیار دیگری پیرامون این منطقه را می‌توان با مراجعه به سایت در دسترس داشته و مطالعه نمود.

http://lslbi.rjl.us-57  

این سایت به انجمن تحقیقات دریاچه بایکال و دریاچه Superior وابسته به دپارتمان ژئولوژی دانشگاه جورجیای امریکا تعلق دارد.جغرافیای این دریاچه، گالری عکس‌ها، جزیره‌های دریاچه، معرفی سایت‌های مرتبط درباره هر کدام از دریاچه‌ها، بیوژئوگرافی منطقه، زندگی جانوری، تغییرات آب و هوا در تاثیر از این دریاچه‌ها و مطالب دیگری را می‌توان در سایت مشاهده کرد.

http://www.floodplain.org -58 

این سایت به مؤسسه تحقیق و مدیریت جلگه‌های سیل گیر امریکا تعلق دارد.اطلاعاتی درباره سایت و مؤسسه، تقویم رویدادها، معرفی سایت‌های مرتبط، فعالیت‌ها، امکانات دسترسی به بانک اطلاعاتی سایت، خبرنامه سایت، مطالبی درباره سیل‌های اخیر در امریکا، مطالبی درباره شده‌ها و منابع امریکا و مطالبی در همین زمینه را می‌توان با مراجعه به سایت در دسترس داشت.

www.floods.org/home/default.asp-59  

این سایت به ارائه اطلاعاتی درباره مدیریت جلگه‌های سیل گیر می‌پردازد.اطلاعاتی درباره انجمن، فعالیت‌ها، سیاست‌های انجمن، انتشارات، منابع اطلاعاتی درباره طوفان‌ها و تندبادها، نقشه‌های پیش‌بینی اوضاع جوی و سیل‌ها، نتایج تحقیقات مؤسسه برای کاهش تخریب و مضرات سیل و طوفان‌ها، آب‌های جاری و نقش آن‌ها در سیل و بسیاری عنوان دیگر را می‌توان از عناوین مندرج در سایت برشمرده و به آن‌ها اشاره کرد.

www.geomag.bgs.ac.uk/ -60 

در این سایت می‌توان اطلاعاتی درباره نیروی جاذبه زمین به‌دست آورد.مشاهدات و رصد علائم نیروی جاذبه الکترومغناطیسی زمین، نقشه‌هایی از خطوط و مراکز مغناطیسی زمین، مدل‌ها، نمودارها و پیش بیینی‌هایی درباره نیروی جاذبه زمین، GIFS، بلایای طبیعی و آب و هوای فضایی، فعالیت‌های دانشگاهی و تحقیقات و آموزش و اطلاع‌رسانی عمومی را می‌توان از عنوان‌های ارائه شده در سایت نام برد.

www.parstimes.com/caspian/  -61

در این سایت به ارائه یک کتاب الکترونیکی و مرجع اطلاعاتی درباره دریای خزر یا همان Caspian See پرداخته می‌شود.مطالب زیادی در سایت آمده‌اند که می‌توان به برخی از آن‌ها چون:  اخبار، تجارت در این دریاچه، منابع زیست محیطی، ناحیه مورد اشغال توسط دریاچه، آب و هوا، امکانات جستجوی مطالب، منابع اطلاعاتی اصلی درباره دریاچه و کشورهای اطراف آن، تصاویر ماهواره ای، محیط زیست و اکوسیستم‌های دریاچه خزر، خاویار (محصول اختصاصی) خزر و....اشاره کرد.

www.platetectonics.com/ -62 

این سایت با عنوان Plate Tectonic یا دگرگونی‌های پوسته زمین به ارائه اطلاعاتی درباره تغییرات و دگرگونی‌های واقع در پوسته زمین در لایه‌های مختلف می‌پردازد.امکانات جستجو براساس کلمات و موضوعات مورد نظر کاربر در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین تحقیقات مؤسسه، معرفی کتاب، کف اقیانوسی، اطلاعاتی درباره لایه‌ها و صفحات زمین، ساختمان کلی تکتونیکی زمین، اخبار، آرشیو مطالب، صفحات اقیانوسی و نتایج تحقیقات زمین شناسی در این زمینه را می‌توان از مطالب مندرج در سایت برشمرد.

www.scotese.com/ -63 

در این سایت با عنوان نقشه زمین باستان به ارائه مطالبی درباره حالت قرارگیری قاره‌های زمین و تغییرات تکتونیکی صفحات قاره‌ای و اقیانوسی در طول 1100 میلیون سال پیش پرداخته شده است.تاریخچه زمین، تاریخچه و پیشینه‌ای بر آب و هوا بر روی کره‌زمین، نرم‌افزارهای شبیه‌سازی حرکات صفحات، نتایج تحقیقات، رفرنس‌ها و منابع اطلاعاتی، اطلس انیمیشن سازی شده و مطالب مفید دیگر در این زمینه را می‌توان از مندرجات سایت برشمرد.

http://www2.norvol.hi.is/  -64

این سایت به مرکز علم علل طبیعی آتشفشان یا Volcanological در اسکاندیناوی اختصاص دارد. اطلاعاتی درباره مرکز تحقیقاتی، انستیتوی علوم زمین شناسی اسکاندیناوی، امکانات جستجوی مطالب در سایت، آتشفشان‌های خاموش، اطلاعاتی درباره انواع آتشفشان و لیستی از قلل آتشفشانی در اسکاندیناوی، سمینارها، انتشارات، پروژه‌های تحقیقاتی، زمین شناسی و ژئولوژی ایسلند، معرفی سایت‌های مرتبط، اطلاعاتی درباره دانشگاه ایسلند، آخرین اخبار درباره فعالیت‌های آتشفشانی و معرفی کتاب را می‌توان از عناوین مندرج در سایت برشمرد.

 

 

www.geo-online.org/ -65 

این سایت به ژورنال اختصاصی ژئوفیزیک با نام SEG تعلق دارد.اطلاعاتی درباره ژورنال، امکانات عضویت در سایت، آموزش و مطالب اطلاعاتی، اطلاعاتی درباره مؤسسه و سایت، سایر انتشارات مؤسسه و امکان دریافت شماره‌های پیشین ژورنال را می‌توان از مطالب مندرج در سایت برشمرد.

www.ozonelayer.noaa.gov/ -66 

مونیتورینگ و تحقیقات مؤسسه NOAA در زمینه لایه اوزون زمین موضوع مورد بحث در این سایت می‌باشد  منابع اطلاعاتی درباره لایه اوزون، تحقیقات، پرسش‌های متداول، گالری عکس و گزارشات فعالیت‌های مؤسسه را می‌توان از مطالب ارائه شده در سایت برشمرد.

www.epa.gov/docs/ozone/ -67 

در این سایت به بررسی پدیده سوراخ شدن لایه اوزون کره زمین و تخلیه این گاز پرداخته می‌شود.امکانات جستجوی مطالب در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین دایرةالمعارف و لغت‌نامه تخصصی، اطلاعاتی درباره مؤسسه تحقیقاتی، تحقیقات درزمینه علل شیمیایی تأثیرگذار بر لایه اوزون، مرکز منابع اطلاعاتی، علوم وابسته به اوزون، قوانین و معاهده‌هایی برای محافظت از لایه اوزون، اخبار، گزارش وقایع و رویدادها، گازهای گلخانه‌ای و بسیاری مطالب مرتبط دیگر با تخریب لایه اوزون کره زمین را می‌توان از مطالب ارائه شده در آن سایت برشمرد.

www.climateprediction.net/-68  

این سایت به مرکز پیش‌بینی شرایط جوی وابسته به BBC اختصاص دارد.امکانات جستجوی مطالب در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین اطلاعاتی درباره سایت، علوم هواشناسی، اخبار درباره پروژه‌ها، قوانین مقرر شده برای جلوگیری از آلودگی هوا و آموزش برای کودکان در مدارس را می‌توان از مطالب مندرج در این سایت برشمرد.

www.cgd.ucar.edu/-69  

    این سایت با عنوان آب و هوا و تغییرات کلی شرایط جوی به ارائه مطالبی درباره پیش‌بینی‌های هواشناسی و علوم وابسته می‌پردازد.امکانات جستجو در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین اطلاعاتی درباره سایت، تحقیقات، بخش‌ها و دپارتمان‌های تحقیقاتی مؤسسه، کمیته‌های بررسی و تحقیق در اوضاع جوی و آب و هوایی، اهداف مؤسسه، اطلاعات تخصصی درباره تغییرات جوی، طوفان‌ها و گردبادها، اخبار، موضوعات تحقیقاتی مؤسسه، آنالیز تغییرات آب و هوا، تحقیقات تغییرات جوی، منابع اطلاعاتی، بررسی تغییرات جوی ناشی از اقیانوس‌ها، شبیه‌سازی شرایط جوی دوران قدیم زمین شناسی، شرایط جوی و تأثیرات آن بر محیط زیست، CCMS، مشاهدات جوی و گالری عکس به همراه بسیاری مطالب دیگر را می‌توان از مندرجات این پایگاه اطلاعاتی برشمرد.

http://pubs.usgs.gov/fs/2005/3056/ -70 

در این سایت به ارائه عکس‌های ماهواره‌ای از توده‌های یخ غلتان و رودهای یخی بر روی زمین پرداخته می‌شود.امکان Download نقشه تخصصی ماهواره‌ای و مسیر حرکت توده‌های یخ در سایت فراهم آمده است.علاقمندان می‌توانند با مراجعه به سایت این فایل را در دسترس داشته باشند.

http://nsidc.org/index.html -71 

این سایت به مرکز اطلاعات بین‌المللی یخ و برف NSIDC اختصاص دارد.اطلاعاتی درباره پروژه‌های تحقیقاتی مؤسسه، اخبار، کرایوسفر، مرکز اطلاعات تخصصی مؤسسه، خدمات اطلاعاتی، معرفی مؤسسات پشتیبانی‌کننده پروژه، نتایج تحقیقات و نیز مطالب مرتبط دیگر را می‌توان در سایت مشاهده کرد.

www.antarctica.ac.uk/  -72

این سایت به مرکز تحقیقات و نقشه برداری قطب جنوب با نام British Antractic Survery اختصاص دارد.امکانات جستجوی مطالب درسایت فراهم آمده است، هم‌چنین می‌توان مطالبی درباره قطب جنوب را در این سایت به‌دست آورد.اطلاعاتی درباره مؤسسه، علوم تحقیقاتی، اخبار و اطلاعات، اطلاعات و منابع اطلاعاتی برگرفته از تحقیقات مؤسسه، Index الفبایی مطالب سایت و معرفی ایستگاه‌های اتوماتیک تحقیقاتی در اعماق قطب را می‌توان از عنوان‌های مطرح شده در سایت برشمرد.

www.pbase.com/hamidb/irans-mountains -73 

این سایت با عنوان کوه‌های ایران به ارائه گالری عکس و مطالبی درباره کوه‌ها و رشته کوه‌های کشور ایران می‌پردازد.علاقمندان به کسب اطلاعات درباره قلل و کوه‌های ایران می‌توانند با مراجعه به سایت از اطلاعات فوق بهره ببرند.

www.mountainzone.ir/indexfa.htm -74 

سایت قلمرو کوهستانی ایران، راهنمای کوه و کوهنوردی در ایران را می‌توان در این پایگاه اطلاعاتی در دسترس داشت.دایرةالمعارف تخصصی کوه و کوهنوردی، معرفی کوه‌های ایران، گزارش برنامه‌ها، آرشیو عکس، عکس ماه، اخبار، معرفی گروه‌های کوهنوردی، پیش‌بینی وضع هوا و معرفی سایت‌های مرتبط را می‌توان از مطالب مندرج در سایت برشمرد.

www.teamhonda-everest2005.com/top.html-75  

      در این سایت به معرفی تیم کوهنوری ژاپنی Honda پرداخته می‌شود که به صعود قله اورست پرداخته اند.اطلاعاتی درباره تیم، اعضای تیم، تمرینات تیم، وقایع روزانه، اطلاعات درباره قله اورست، نقشه مسیر صعود، نقشه هیمالایا و گالری عکس را می‌توان از مندرجات سایت برشمرد.

www.timeanddate.com/ -76 

این سایت با عنوان Date & Time ارائه کننده مطالبی درباره تقویم بین‌المللی و زمان جهانی می‌باشد.امکانات جستجوی مطالب در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین تبدیل کننده‌های زمانی برای مناطق مختلف، تبدیل واحدهای پولی، راهنمای تجارت، تقویم ماهانه، امکان Download تقویم، ساعت جهانی، ارائه لیست زمان‌های بین‌المللی در مناطق زمانی مختلف، امکانات جستجوی زمان جهانی برای منطقه خاص و بسیاری مطالب مرتبط دیگر را می‌توان از مندرجات سایت برشمرد.

www.everestnews.com/ -77 

این سایت با عنوان اخبار اورست ارائه کننده مطالبی درباره قله اورست - بام دنیا می‌باشد.اخبار روزانه، کوه‌های هیمالایا، واقعیات 8000 متری، معرفی کتاب، صعود برای صلح، امکانات Download فایل‌های تصویری و گالری عکس، بازی‌ها، تاریخچه صعود به اورست، کمک‌های پزشکی، آرشیو اخبار، تلفن‌های ماهواره‌ای مورد استفاده در صعود به اورست، امکانات جستجوی مطالب، ریسک در صعود و بسیاری مطالب دیگر درباره اورست و صعود به قله آن را می‌توان از مندرجات این سایت برشمرد.

www.worldtimeserver.com -78 

سایتی که در این‌جا به معرفی آن پرداخته می‌شود Server زمان جهانی نام دارد و می‌توان در آن دقیق‌ترین زمان را در تمامی مناطق دنیا به‌دست آورد.لیستی از کشورهای مختلف و شهرهای مهم در سایت ارائه شده است که با انتخاب هر کدام می‌توان زمان دقیق در آن‌جا را در دست داشت.هم‌چنین میزان تفاوت زمانی بر اساس نصف‌النهار نیز در سایت دیگر می‌شود.

http://pgap.uchicago.edu/- 79

در این سایت به ارائه اطلاعات بسیار جالب و مفیدی درباره چگونگی تغییرات لایه‌های سطحی زمین و قاره‌های کره زمین از میلیون‌ها سال پیش تا کنون پرداخته می‌شود.نقشه‌های شبیه‌سازی شده از چگونگی قرارگیری صفحات در گذشته، مسیر و نحوه حرکت آن‌ها، برخورد صفحات به یک‌دیگر، دوره‌های پرمیان و ژوراسیک، معرفی منابع اطلاعاتی، انتشارات و امکان دسترسی به فایل انیمیشن شبیه‌سازی تغییرات کره زمین از 1100 میلیون سال پیش تا کنون را می‌توان از مطالب ارائه شده در سایت برشمرد.

http://www-lsce.cea.fr/pmip/-80  

در این سایت به ارائه اطلاعاتی درباره پروژه تحقیقاتی PMIP درباره چگونگی به هم پیوستن قاره‌های جهان در میلیون‌ها سال پیش پرداخته می‌شود.آخرین اخبار و اطلاعات، مقدمه‌ای بر تحقیقات، زیرمجموعه‌های پروژه، متون و مطالب ارائه شده درباره فعالیت‌ها، خبرنامه سایت، گزارش رویدادها، منابع و بانک‌های اطلاعاتی سایت، معرفی سایت‌های مرتبط و، پرسش‌های متداول را می‌توان از مندرجات سایت برشمرد.

www.hydrophones.com/ -81 

در سایت MAG که به معرفی آن در این‌جا پرداخته شده است می‌توان اطلاعاتی درباره انواع سیستم‌های ناوبری در آب، سونار، سیستم‌های تصویر برداری صوتی از زیر آب و هیدروفن‌ها دسترسی پیدا کرد.

www.arstech.de/ -82 

این سایت با عنوان ARS Tech به ارائه و معرفی انواع سیستم‌های سونار و رادارهای آبی می‌پردازد.رادارها، سیستم‌های مراقبت از بنادر، تشخیص دهنده‌های حرکت، AUV، سیستم حفاظتی زیر آبی، سونارهای پارامتریک، سونارهای آب عمیق، تازه‌های محصولات و بسیاری مطالب دیگر پیرامون این گروه از سیستم‌های راداری را می‌توان در این سایت مشاهده نمود.

www.sio.rssi.ru/index-en.htm-83  

این سایت به انستیتوی اقیانوس شناسی Shirshov اختصاص دارد.اطلاعاتی درباره انستیتو، اخبار، زیربنای انستیتو، عوامل فیزیکی در اقیانوس‌ها، عوامل شیمیایی موجود و مؤثر در اقیانوس‌ها، زمین شناسی زیرآبی، فناوری‌های زیرآب، تحقیقات زیرآب،کشتی‌های تحقیقاتی و معرفی سایت‌های مرتبط را می‌توان از مندرجات سایت نام برد.

www.destinationiran.com/Rivers.htm -84 

در این سایت می‌توان اطلاعاتی درباره رودخانه‌ها و صحراهای ایران به‌دست آورد.اطلاعات پایه درباره ایران، دریای خزر، رودهای ریزنده به دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان و معرفی رودهایی که به آن می‌ریزند، آبریز‌ها و جلگه‌های میانی و کناره کشور ایران، جلگه و آبریز فارس، آبریز کویر لوت، آبریز دشت کویر، آبزیز نمکزار و سایر مطالب تخصصی درباره حوزه‌های آبریز و منابع آبی ایران را می‌توان در این سایت مشاهده کرده و در دسترس داشت.

www.intercaspian.com/ -85 

این سایت با نام Inter Caspian به ارائه گالری عکس‌هایی از کشورهای حاشیه دریای خزر می‌پردازد.شمال تهران      (البرز)، شهر تهران، بخش‌ها و مناطق تهران، کوهستان البرز، کلاردشت، قزوین - الموت، گیلان، مازندران، طالش، باکو در شب، مرکز شهر باکو، شهر قدیم باکو، مکان‌های قدیمی باکو، طالش باکو، عکس‌هایی از مراسم و جشن‌ها در باکو و عکس‌هایی از فرانسه را می‌توان از عنوان‌های ارائه شده در این سایت فرانسوی درباره کشورهای حوزه دریای خزر برشمرد.

www.niagarafallslive.com/ -86 

در این سایت می‌توان به اطلاعاتی درباره آبشار معروف نیاگارا دست پیدا کرد.اطلاعاتی درباره آبشار، مکان‌های تفریحی، گالری عکس‌هایی از آبشار، اخبار محلی و رویدادها، نقشه‌ها، تورهای سفر به نیاگارا، اطلاعات و تاریخچه آبشار، مطالب و عکس‌هایی درباره یخ‌زدن کامل نیاگارا در سال 1911 را می‌توان از مندرجات سایت برشمرد.

www.angel-falls.com/  -87

در این سایت به ارائه مطالبی درباره مرتفع‌ترین آبشار جهان یعنی آبشار آنجل در کشور ونزوئلا پرداخته می‌شود.اطلاعاتی درباره این آبشار، گالری عکس‌هایی از این آبشار، نقشه منطقه، معرفی کتاب و چگونگی سفر به این آبشار را می‌توان از عناوین مندرج در سایت برشمرد.

www.lbl.gov/Education/ELSI/pollution-main.html  -88

در این سایت به ارائه مطالبی درباره آلودگی هوای زمین پرداخته می‌شود.مقدمه‌ای عوامل مؤثر بر آلودگی هوا، اطلاعاتی درباره آلوده‌کننده‌های هوا، آلوده‌کننده‌های خانگی و صنعتی، بیماری‌های ناشی از آلودگی‌های هوا، جلوگیری از آلودگی هوا و محیط زیست، فعالیت‌های بین‌المللی برای جلوگیری از تولید آلوده سازهای هوا و بسیاری مطالب دیگر در این زمینه را می‌توان در سایت مشاهده نمود.

www.airquality.co.uk/archive/index.php-89  

این سایت با عنوان آرشیو مطالب و اطلاعات درباره کیفیت هوا، ارائه‌کننده اطلاعاتی درباره آلودگی هوا و عوامل مؤثر در آن می‌باشد.آخرین اخبار، علل تولید آلوده‌سازهای هوا، نتایج حاصل از آلوده‌سازها بر هوا، آلوده‌سازهای مشهور، برنامه‌های جلوگیری از انتشار مواد آلوده‌ساز، برنامه‌های بین‌المللی و تحقیقات در این زمینه، بخش عمده مطالب ارائه‌شده در سایت را تشکیل می‌دهند.

www.atmos.washington.edu/gcg/Atlas/ -90 

در این سایت که به دپارتمان علوم هواشناسی دانشگاه واشینگتون در امریکا اختصاص دارد می‌توان به اطلاعات بسیار جامعی درباره انواع و اقسام ابرها و اطلس ابرها دست پیدا کرد.مه، ابر نزدیک به زمین، Stratus، دود، ابر Stratocumulus، توده‌های ابری متراکم، ابرهای انتقال دهنده گرما، ابرهای باران زا بدون مرکزیت، ابرهای باران زای متراکم، ابرهای استراتوس پوش، تصاویر ماهواره‌ای از حالت‌های ابر بر روی کره زمین و هم‌چنین بسیاری اطلاعات دیگر درباره انواع ابرها به همراه تصاویر مربوطه را می‌توان در این سایت مشاهده کرده و درباره آن‌ها به کسب اطلاعات پرداخت.

www.ems.psu.edu/~lno/Meteo437/atlas.html -91 

در این سایت به اطلس ابرها بر روی کره‌زمین دسترسی خواهیم اشت.معرفی انواع ابرها و اطلاعات کاملی پیرامون آن‌ها و نحوه قرارگیری، تراکم و بسیاری اطلاعات دیگر درزمینه ابرها را می‌توان در سایت در دسترس داشته و مطالعه کرد.

www.weathershack.com/ -92 

در این سایت با عنوان weather Shack می‌توان با سیستم‌ها و ابزارهای سنجش و پیش‌بینی هوای جوی که همگی از تکنولوژی GPS ماهواره‌ای بهره می‌برند آشنا شد.معرفی انواع سیستم‌های مختلف پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی درباره وضع هوا و موقعیت مکانی با کاربردهای عمومی و تخصصی را می‌توان در این سایت مشاهده کرده و مطالب بسیاری درباره آن‌ها به‌دست آورد.

 

www.nws.noaa.gov/  -93

 در این سایت به ارائه اطلاعات پیش‌بینی هواشناسی و اوضاع جوی کشور ایالات‌متحده امریکا پرداخته می‌شود.امکان مشاهده تصاویر ماهواره‌ای از ابرها و جبهه‌های هوایی در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین اوضاع جوی و پیش‌بینی وضع طوفان‌ها و تندبادها در مناطق مختلف، رادارهای هواشناسی و امکان بررسی وضعیت جوی شهرها و مناطق مورد نظر در آن کشور را می‌توان از مندرجات سایت برشمرد.

www.worldweather.org/ -94 

این سایت به مرکز خدمات پیش‌بینی آب و هوای سازمان ملل‌متحد اختصاص دارد.وضعیت جوی در افریقا، اروپا، امریکای مرکزی و جنوبی، امریکای شمالی و اقیانوسیه، آخرین اخبار و تغییرات آب وهوایی، معرفی سایت‌های مرتبط و امکان بررسی شرایط جوی و آب وهوای مناطق و کشورهای مورد نظر کاربر از روی لیست شهرهای موجود در سایت را می‌توان از مطالب مندرج در سایت برشمرد.

http://visibleearth.nasa.gov/ -95 

‌این سایت به سازمان فضایی ایالات‌متحده امریکا - ناسا تعلق دارد که در این بخش به ارائه تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده از کره‌زمین می‌پردازد.انواع عکس‌ها از کره‌زمین و مناطق آن را می‌توان در سایت مشاهده کرد.هم‌چنین امکانات جستجو در سایت قرار داده شده است، پرسش‌های متداول، سنسورهای دوربین‌های ماهواره‌ای، عکس‌های فضایی از کشورهای مختلف، عکس‌های فضایی از ایالات متحده و سایر موضوعات را می‌توان از سایر مطالب ارائه شده در این سایت برشمرد.

www.darksky.org/images/sat.html -96 

عکس‌های ماهواره‌ای از شب زمین، عنوان منتخب برای این سایت می‌باشد.تصاویر ارسالی از ماهواره‌ها از شب‌های کره‌زمین و شهرها که با نور چراغ‌ها از فضا قابل رؤیت می‌باشند مطالب ارائه شده در این سایت را شامل می‌شود.امکان دسترسی به لیست مکان‌ها و مناطق مختلف درقاره‌های کره‌زمین در سایت قرار داده شده است.هم‌چنین اطلاعاتی درباره سایت، امکانات ثبت نام و عضویت در سایت، آموزش و معرفی سایت‌های مرتبط را می‌توان از مندرجات سایت برشمرد.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Gibraltar -97 

در این سایت می‌توان به یک مرجع اطلاعاتی و آموزشی درباره تنگه جبل الطارق دست پیدا کرد.سایت به ارائه مطالب بسیار گسترده‌ای درباره این تنگه می‌پردازد.نقشه جغرافیایی منطقه، زبان مردم منطقه، ساعت رسمی، تاریخچه، اطلاعات جغرافیایی منطقه ای، اقتصاد منطقه، معرفی سایت‌های مرتبط و بسیاری مطالب درباره این تنگه و تاریخچه آن را می‌توان از مطالب مندرج در سایت برشمرد.

www.ssec.wisc.edu/data/volcano.html-98  

   این سایت به نام مشاهده آتشفشان به ارائه مطالبی جالب پیرامون آتشفشان‌ها می‌پردازد.امکانات جستجو در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین می‌توان لیستی از آتشفشان‌های فعال جهان و تصاویری از فوران‌های آن‌ها را مشاهده نمود و درباره هر یک به کسب اطلاعات پرداخت.

http://www.volcanolive.com/-99  

سایت VOLCANOLIVE همان گونه که نام‌گذاری شده است به ارائه تصاویر و آخرین اخبار درباره فوران‌ها و فعالیت‌های آتشفشانی می‌پردازد.امکانات جستجو در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین دوربین‌های Live در آتشفشان‌ها، خبرهای داغ، تصاویر از آتشفشان‌ها، آتشفشان شناسی، فیلم‌ها، دایرةالمعارف آتشفشان و آتشفشان‌های جهان را می‌توان از عناوین مندرج در سایت برشمرد.

http://volcano.und.nodak.edu/  -100

این سایت با نام جهان آتشفشان‌ها، به ارائه مطالب مفید و آموزشی درباره آتشفشان‌ها می‌پردازد.آخرین اخبار، تازه‌ها، آتشفشان‌های فعال، پرسش و پاسخ درباره آتشفشان‌ها، مشاهدات آتشفشان، آموزش، مطالب آموزشی برای کودکان، تقویم آتشفشان‌ها، دایرةالمعارف آتشفشان، Index الفبایی سایت، آتشفشان هفته و توضیحات کاملی درباره آن به همراه آرشیو، امکان جستجو برای یافتن آتشفشان‌ها و فیلم‌ها و تصاویر از آتشفشان‌ها را می‌توان از عناوین مطرح شده در سایت محسوب کرد.

http://eosweb.larc.nasa.gov/ -101 

مرکز بین‌المللی جمع‌آوری اطلاعات مربوط به اتمسفر در این سایت به ارائه بانک اطلاعاتی از داده‌ها و اطلاعات جمع آوری شده در آن مؤسسه می‌پردازد.میزان تشعشعات، ابرها، ذرات معلق در هوا، تروپوسفر، پروژه‌های مؤسسه، ابزارهای اندازه گیری، نرم‌افزارها، گالری تصاویر، آخرین اخبار، لایه اوزون، امکانات جستجو برای اطلاعات مورد نظر کاربر، Index الفبایی مطالب سایت و پرسش‌های متداول درباره اتمسفر را می‌توان از مندرجات این سایت برشمرد.

www.fotogeo-jwieczorek.ans.pl/ -102 

در این سایت می‌توان به یک گالری از تصاویرتخصصی زمین شناسی دسترسی پیدا کرد.زمین شناسی و تصاویر مرتبط از اروپا، کوه‌های آلپ، کوه‌های تاترا، رودخانه‌ها و دشت‌های اروپا، منابع اطلاعاتی زمین شناسی اروپا، معرفی سایت‌های مرتبط و بسیاری مطالب دیگر در این زمینه را می‌توان در این سایت مشاهده نمود.

http://ebeltz.net/glacier/glacglos.html -103 

در این سایت به معرفی یک دایرةالمعارف درباره رودخانه‌های یخی و یخچال‌های کوهستانی پرداخته می‌شود.Index الفبایی در سایت قرار داده شده است  می‌توان با انتخاب حروف اول مطلب مورد نظر از داخل Index به اطلاعات مورد نظر کاربر در آن زمینه دست پیدا نمود.

http://erode.evsc.virginia.edu/   -104

در این سایت به ارائه یک مرکز اطلاعاتی و آموزشی متعلق به دپارتمان زمین‌شناسی دانشگاه ویرجینیا درباره ژئومورفولوژی یا (ریخت‌شناسی زمین) پرداخته می‌شود.شبیه‌سازی حوزه‌های رودخانه‌ای، مدل‌سازی جلگه‌های سیل‌گیر، تغییرات زمین بر اثر تغییرات جوی، انیمیشن‌های شبیه‌سازی شده درباره عوامل جوی اثرگذار بر روی سطوح زمین، شبیه‌سازی سایش و تغییرات آب و هوایی، مقالات تخصصی تحت فرمت PDF، منابع اطلاعاتی تخصصی، اطلاعات عمومی و تصاویر مربوط به زمین شناسی را می‌توان از عنوان‌های مندرج در این سایت نام برد.

http://pubs.usgs.gov/gip/collect1/collectgip.html  -105

در این سایت به معرفی انواع صخره‌ها و سنگ‌های کوهستانی پرداخته می‌شود.باتوجه به این‌که با مطالعه سنگ‌ها می‌توان از رفتارهای جوی که بر آن‌ها اعمال شده است اطلاع حاصل کرد، در این سایت به ارائه مطالبی در این زمینه و روش‌های بررسی و نتایج حاصل از انواع صخره‌ها پرداخته شده است.

http://www.rockware.com/ -106 

این سایت به معرفی محصولات نرم‌افزاری تخصصی زمین شناسی شرکت RockWare می‌پردازد.امکانات جستجو در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین معرفی نرم‌افزارهای برتر شرکت و کاربردهای آن‌ها، Index الفبایی از مندرجات سایت، نرم‌افزارهای طراحی نقشه‌های توپوگرافی، آنالایزر، دیجیتایزر نقشه، آموزش نرم‌افزارهای تخصصی زمین شناسی، GIS، نرم‌افزارهای تخصصی برای ترسیم گراف‌ها، شبیه‌سازی مناطق و پستی و بلندی‌ها، نرم‌افزارهای شناسایی و شبیه‌سازی مخازن نفتی، معدن و نرم‌افزارهای مربوطه، طرح‌های سه بعدی توپوگرافی منطقه‌ای و بسیاری مطلب دیگر در این زمینه را می‌توان از مندرجات این سایت محسوب کرد.

http://users.indigo.net.au/don/ -107 

در این سایت به بررسی لایه‌ها و ورقه‌های تشکیل‌دهنده پوسته زمین پرداخته شده است.ساختارهای دورانی، گسترش و انبساط لایه‌های پوسته زمین، نقشه‌های گسترش و حرکت لایه‌های زمین و مطالب تخصصی دیگر در این زمینه را می‌توان در این سایت از عنوان‌های مندرجه برشمرد.

http://www.agu.org/journals/tc/ -108  

در این سایت به معرفی ژورنالی تخصصی به نام Tectonic یا دگرگونی‌های پوسته زمین پرداخته می‌شود.اهداف ژورنال، امکانات جستجو، امکانات ثبت نام و ارائه اطلاعات به ژورنال، دسترسی به کتابخانه الکترونیکی، مقالات مندرج در آخرین شماره منتشر شده، پرسش‌های متداول، Index الفبایی مطالب و مطالب دیگر مرتبط با موضوع ژورنال را می‌توان در این سایت در دسترس داشت.

http://pubs.usgs.gov/publications/text/dynamic.html -109 

کره زمین، این سیاره پویا، عنوان منتخب برای این سایت می‌باشد.مقدمه‌ای بر شناخت کره‌زمین، نگاهی بر گذشته زمین، اطلاعاتی درباره حرکت لایه‌ها و صفحات زمین، تئوری‌های مطرح درباره مرکز زمین، گدازه‌ها و مواد مذاب خروجی از زمین، فعالیت‌های صفحات زمین و انسان‌ها و کلام آخر عناوین این سایت را تشکیل می‌دهند.

http://geomag.usgs.gov/ -110 

در این سایت که به مرکز تحقیقات نیروی جاذبه زمین و حوزه‌های مغناطیسی زمین تعلق دارد به ارائه آخرین دستاوردها و نتایج تحقیقات محققان این مرکز پرداخته می‌شود.اطلاعات مفیدی از حوزه‌های مغناطیسی کره زمین را می‌توان به کمک تصاویر شماتیک موجود در سایت مشاهده کرد و برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توان به سایت‌های معرفی شده مراجعه نمود.

www.phy6.org/earthmag/demagint.htm -111 

کره‌زمین، آهنربای عظیم، عنوان برگزیده برای این سایت می‌باشد که به ارائه مطالبی درباره فرضیات ویلیام گیلبرت درباره نیروی جاذبه کره زمین می‌پردازد.در سایت می‌توان با استفاده از فهرست مطالب مندرجه به مطالب مورد نظر دسترسی پیدا کرد، هم‌چنین دایرةالمعارف تخصصی، تاریخچه و بسیاری مطالب مرتبط به نیروی جاذبه زمین و گرانش را می‌توان در این سایت مشاهده کرده و در دسترس داشت.

http://earthquake.usgs.gov/ -112 

   در این سایت به ارائه نقشه‌هایی از محل‌های پرخطر از نظر زلزله در جهان پرداخته شده است و مکان‌هایی که شانس وقوع زلزله در آن‌ها بیش‌تر است در این نقشه‌های جهانی مشخص شده‌اند.علاقمندان و محققان می‌توانند با مراجعه به سایت و مشاهده این نقشه‌های جهانی از اطلاعات مندرج در آن‌ها بهره‌گیری کنند.هم‌چنین اطلاعات و مطالبی درباره گسل‌های بزرگ و خطرناک در مکان‌های مختلف نقشه را می‌توان در سایت به‌دست آورد.

www.gesource.ac.uk/worldguide/html/image-2195.html  -113

این سایت به مرکز اطلاعات بین‌المللی تحقیقات زمین شناسی تعلق دارد.در سایت می‌توان هرگونه اطلاعات درباره مناطق زمین‌شناسی در سراسر دنیا را جستجو نمود.در این‌جا به بررسی و ارائه اطلاعاتی درباره آتشفشان دماوند پرداخته شده است.عکس ماهواره‌ای از کوه دماوند و اطلاعات فنی دیگری درباره آن را می‌توان در سایت مشاهده نمود.هم‌چنین امکانات جستجو برای مطالب دیگر در سایت فراهم آمده است، راهنمای مناطق زمین شناسی جهان، تصاویر ماهواره‌ای، نقشه‌های ماهواره‌ای، نقشه شهر‌ها، منابع اطلاعاتی و بسیاری مطالب دیگر را می‌توان دراین سایت مشاهده نمود.

www.volcanolive.com/iran.html -114 

در این سایت به معرفی قلل آتشفشانی ایران پرداخته شده است.دماوند، قلعه حسن علی، سبلان و تفتان را می‌توان از قله‌های نام برده شده در سایت محسوب کرد.هم‌چنین اطلاعاتی درباره سایت، مطالبی پیرامون سایر قله‌های آتشفشانی ایران، اخبار و خدمات اطلاعاتی سایت را می‌توان از مندرجات سایت نام برد.

http://www-personal.umich.edu/~ copyrght/ image/ -115 

این سایت به انجمن جغرافی مبتنی بر ریاضیات اختصاص دارد.در سایت به معرفی انجمن، فعالیت‌های انجمن، معرفی کتاب، ژورنال و امکانات جستجوی مطالب در بانک اطاعاتی سایت پرداخته شده است.

http://edc.usgs.gov/geodata/ -116 

در این سایت امکان دانلود اطلاعات و نقشه‌های توپوگرافی از مناطق مختلف کره زمین فراهم آمده است.با مراجعه به سایت و جستجو در مطالب و مناطق مختلف مندرج در بانک اطلاعاتی سایت می‌توان به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی پیدا کرد.

http://www.geoplan.ufl.edu/-117  

این سایت با عنوان مرکز نقشه‌های جغرافیایی به مؤسسه‌ای به همین نام تعلق دارد که در سال 1984 در دانشگاه فلوریدای امریکا تأسیس گشت.در سایت عنوان‌های چون: اخبار، تازه‌ها، اطلاعاتی درباره مؤسسه، دانشجویان مرکز تحقیقات، برنامه‌های آموزشی مؤسسه، آموزش GIS، آموزش برای کودکان، گالری نقشه‌ها، نرم‌افزارهای مجاز GIS، پروژه‌ها، کتابخانه مرکز تحقیقات جغرافیایی دانشگاه فلوریدا، مرکز اطلاعات علمی فلوریدا و معرفی سایت‌های مرتبط با GIS را مشاهده کرده و درباره هر کدام از آن‌ها به کسب اطلاعات پرداخت.

http://www.esri.com/ -118 

در این سایت به آموزش GIS پرداخته شده است.امکانات جستجو در سایت فراهم آمده است، هم‌چنین انواع نرم‌افزار GIS، پیش زمینه‌ای بر GIS، آموزش، تمرینات، اطلاعات فنی، اخبار و اطلاعات و گزارش رویدادها را می‌توان در این سایت به عنوان مندرجات اصلی برشمرد.

http://www.maptools.com/ -119 

در این سایت به ارائه نرم‌افزاری جهت یاری رساندن به کاربران GIS در تهیه نقشه‌ها و مقیاس بندی به کمک این نرم‌افزار پرداخته شده است.اطلاعاتی درباره سایت، نرم‌افزار، خود آموز نرم‌افزار، نسخه نمایشی نرم‌افزار و معرفی سایت‌های مرتبط را به همراه Index الفبایی می‌توان از عناوین مندرج در این سایت برشمرد.

www.edu-observatory.org/gps/gps.html -120 

این سایت به ارائه یک مرجع اطلاعاتی درباره سیستم مکان یابی جهانی یا GPS می‌پردازد.در سایت امکانات جستجوی مطالب مورد نظر کاربران فراهم آمده است، هم‌چنین معرفی کتاب، انتشارات، اخبار، GPS، GIS، نقشه‌ها، مسیریابی با کمک GPS، راهنمای جاده‌ها، امکانات جستجو در مطالب و مندرجات و بسیاری مطالب و مقالات دیگر در این زمینه را می‌توان در این سایت در دسترس داشت.

http://www.maphistory.info/-121  

این سایت به نام تاریخچه نقشه، به ارائه مطالبی پیرامون تاریخچه نقشه‌های موجود در موزه‌ها می‌پردازد.کنفرانس‌ها، تاریخچه‌ها، گالری تصاویر، معرفی سایت‌های مرتبط، کلکسیون‌های نقشه، اخبار، آموزش، Index الفبایی مطالب، ژورنال‌ها و تازه‌های سایت، عناوین مندرج در سایت را تشکیل می‌دهند.

http://www.geoatlas.com/-122  

   سایت اطلس جغرافیایی به ارائه نقشه‌های مختلف از سرتاسر کره‌زمین می‌پردازد.اطلاعاتی درباره سایت، اطلاعات فنی، طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی، تازه‌ها، بورشورها، معرفی سایت‌های مرتبط، نقشه‌های جدید، امکانات جستجو برای یافتن نقشه مورد علاقه کاربر و امکان دانلود نقشه‌ها را می‌توان از مطالب مندرج در سایت برشمرد.

http://gcmd.gsfc.nasa.gov/-123  

 این سایت به مرکز پیش‌بینی آب و هوای سازمان فضایی امریکا NASA تعلق دارد.مرکز اطلاعات، آخرین اخبار، رویدادهای ویژه، انتشارات، گزارشات، معرفی سایت‌ها مرتبط، امکانات جستجوی مطالب سایت، امکانات جستجوی مناطق از روی نقشه جهان و هم‌چنین اطلاعاتی درباره اقیانوس‌ها و دریاها، کره‌زمین، خورشید و زمین، کرایوسفر، بیوسفر، اتمسفر، هیدورسفر و بسیاری مطالب دیگر را می‌توان در این سایت مورد مطالعه قرار داد.

www.uh.edu/~jbutler/anon/anoncoursestructure.html-124  

این سایت به ارائه یک مرجع اطلاعاتی درباره ساختمان زمین می‌پردازد.زمین‌شناسی منطقه‌ای، زمین‌شناسی کاربردی در فیزیک، ساختمان زمین، مطالعات بر روی صفحات و لایه‌های زمین (تکتونیک)، جزایر، نقشه‌های منطقه‌ای، تکتونیک و شبیه‌سازی حرکت پوسته خارجی و لایه‌های آن و بسیاری عنوان دیگر در این باره را می‌توان از مندرجات این سایت در نظر گرفت که می‌توان با انتخاب هر کدام از این عنوان‌ها به مطالب و مقالات مندرج درباره آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

www.cotf.edu/ete/modules/msese/earthsysflr/ geotime.html-125  

در این سایت با عنوان مادر مهربان زمین، به ارائه مطالبی درباره دوره‌های زمین‌شناسی و مطالبی درباره هر کدام از این دوره‌ها پرداخته شده است.Cenozoic، Mesozoic، Paleozoic و مطالبی دیگر درباره زمین و تاریخچه آن را می‌توان در این سایت مشاهده نموده و در دسترس داشت.

http://quake.exit.com/-126  

در این سایت به یک روش جدید برای پیش‌بینی زلزله‌ها با استفاده از حالات ابرها در بالای منطقه مورد نظر بررسی می‌شود.این روش پیشگویی در مرحله آزمایش می‌باشد.در سایت می‌توان درباره معرفی تئوری، خبرهایی درباره پیشرفت پروژه، بررسی روی آرشیو زلزله‌ها جهان،  انتشارات مؤسسه، مراجع اطلاعاتی و LINK به سایت‌های مرتبط به کسب اطلاعات پرداخت.

http://alov.org-127  

در این سایت نقشه‌هایی از مناطق مختلفی مانند: سیدنی، استرالیا، افغانستان، نیویورک، ایالات متحده، جهان و      OGC WMS و نقشه‌های جغرافیایی می‌باشد.

http://archnet.org-128  

در این سایت انجمن معماران، طراحان، مهندسین شهرسازی و دانش‌پژوهان، معماران اسلامی، معماری شهر اسلامی قاهره، برنامه‌های آموزشی و کتابخانه‌ی دیجیتالی انجمن archnet و تاریخچه‌ی هنر معماری می‌باشد.

http://atlas.Isu.edu-129  

در این سایت نقشه‌ی دیجیتالی ایالت لوئیزیانا، آخرین اخبار مربوط به GIS از لوئیزیانا و خطر سیل در منطقه لوئیزیانا می‌باشد.

http://careers.geocomm.com-130  

در این سایت شرکت کاریابی، پرماجراترین سایت‌های شغلی اینترنت، GTS و RS می‌باشد.


 

http://climate.gsfc.nasa.gov -131 

در این سایت سازمان ناسا، تجارت با سازمان ناسا، منابع علمی، تحقیقاتی، تکنولوژی ناسا، وب‌سایت‌های جالب ناسا، شرایط آب و هوایی، آئروسل‌ها، ابرها، بارش‌ها و سنجش از دور می‌باشد.

http://dma.jrc.it-132  

در این سایت آرشیو نقشه‌های اینترنتی و نقشه‌های اینترنتی می‌باشد.

http://edc.usgs.gov-133  

در این سایت زمین‌شناسی، آتشفشان، زمین‌لرزه، رانش زمین و ژئومغناطیس، دینامیک بودن سطح زمین می‌باشد.

http://freegis.org-134  

در این سایت سیستم‌های اطلاعاتی جغرافیایی (GISGIS سیستم‌های اطلاعاتی، اطلاعات جغرافیایی فضایی و نرم‌افزارهای GIS می‌باشد.

http://gcmd.gsfc.nasa.gov-135  

در این سایت کشاورزی، اتمسفر، بیوسفر، ابعاد انسانی، هیدروسفر، سطح زمین، اقیانوس‌ها، برف و یخ و رابطه‌ی متقابل بین زمین و خورشید می‌باشد.

http://geochange.er.usgs.ogv -136 

در این سایت پدیده‌های طبیعی آتشفشان، زلزله، رانش زمین، دینامیک بودن پوسته‌ی زمین، چرخه‌ی کربن، شرایط آب و هوایی و سطح آب دریاها می‌باشد.

http://geode.usgs.gov-137  

در این سایت اطلاعات ژئولوژیک، درباره‌ی دینامیک بودن پوسته‌ی زمین، زمین‌لرزه، منابع معدنی، آتشفشان‌های زیر دریا و مناطق ساحلی، نقشه‌های مختلفی از تمام دنیا، امریکای شمالی، امریکای مرکزی، امریکای جنوبی، مناطق آسیایی، خاورمیانه، افریقا و اتحاد جماهیر شوروی می‌باشد.

http://geoserver.sourceforge.net -138 

در این سایت اطلاعات جغرافیایی و شرایط آب و هوایی می‌باشد.

http://gislounge.com -139 

در این سایت نرم‌افزارهای جغرافیایی مثل AreXML، سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، مجله‌ی Netzines، دستگاه‌های جغرافیایی، کاریابی، نقشه‌کشی و انجمن GIS می‌باشد.

http://lcweb.loc.gov-140  

در این سایت نقشه‌های مختلف، تقسیمات جغرافیایی نقشه‌ها و راهنمایی نقشه‌ها می‌باشد.

http://mapping.usgs.gov-141  

در این سایت اطلس ملی کشور امریکا، نام‌های جغرافیایی، نقشه‌ها و عکس‌های جغرافیایی، دانش‌آموزان، معلمان و والدین می‌باشد.

http://mcmcweb.erusgs.gov-142  

در این سایت تولید و مدیریت، اطلاعات نقشه‌ها و محصولات دیجیتالی نقشه‌کشی و مدل‌های دیجیتالی DEM می‌باشد.

http://metart.fao.org-143  

در این سایت سازمان خواربار جهانی FAO، تصاویر ماهواره‌ای و محیط زیست می‌باشد.

http://urbanphoto.org-144  

در این سایت عکس‌هایی از شهرهای بزرگ، مدرنیته و شهری شدن، عکس‌هایی از بوستون، مونترال، نیویورک و سانفرانسیسکو می‌باشد.

www.alseageo.com -145 

در این سایت شرکت مشاوره‌ای در زمینه‌ی GIS، آنالیزهای فضایی، نقشه‌کشی، مدیریت اطلاعات و توسعه‌ی (IMS) می‌باشد.


 

www.awis.com  -146

در این سایت هواشناسی، اطلاعات هواشناسی، شرایط آب و هوایی، پیش‌بینی خشکسالی‌ها، یخبندان‌ها، وضعیت‌های آب و هوایی، کد شهر و پیش‌بینی وضعیت هوایی آن شهر می‌باشد.

www.calgis.org -147 

در این سایت آخرین تکنولوژی GIS، نهمین کنفرانس سالانه‌ی GIS کالیفرنیا و مقالات می‌باشد.

www.caris.com-148  

در این سایت سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)، مدیریت اطلاعات فضایی (SIM) و نرم‌افزار CARIS می‌باشد.

www.cartografx.com-149  

در این سایت نقشه‌های سه‌بعدی را از سرتاسر نقاط جهان در اختیار کودکان مدرسه‌ای و نقشه‌کشی‌های حرفه‌ای می‌باشد.

www.cns.se -150 

در این سایت ارتباطات هوایی و دریایی، سیستم‌های نظارت، سازمان‌های هوایی و دریایی و زمینی، مرکز C.N.S، هوانوردی و دریانوردی می‌باشد.

www.davidrumsey.com -151 

در این سایت نقشه‌های دیگری از جهان، آسیا، افریقا، اروپا و اقیانوسیه، اطلس‌ها، کره‌ی زمین، کتاب‌های جغرافیا مربوط به بچه‌ها و نقشه‌های مختلف مثل: نقشه‌های جیبی، نقشه‌های دیواری می‌باشد.

www.digitalcyclone.com-152  

در این سایت اطلاعات آب و هوایی و شرایط آب و هوایی می‌باشد.

www.digital-wisdom.org-153  

در این سایت تصاویر دیجیتالی، نقشه‌های مختلف، مرز شهرها، رودخانه‌ها، سواحل، طول‌ها و عرض‌های جغرافیایی، سازمان ناسا، سازمان ملل، CNN و بانک جهانی می‌باشد.

www.discmd.com-154  

در این سایت ترافیک هوایی، تکنولوژی اطلاعات توسعه‌ی نرم‌افزارها، مدیریت شبکه، اینترنت و امنیت هوایی می‌باشد.

www.earthmaps.com-155  

در این سایت زمین‌شناسی و اطلاعات ژئولوژی می‌باشد.

www.edrinc.com-156  

در این سایت شرکت EDR، شرایط آب و هوایی و کائنات جوی، برنامه‌های تحقیقاتی و وضعیت جدید آب و هوایی می‌باشد.

www.energymatch.com-157  

در این سایت منابع انرژی، منابع انرژی تجدیدپذیر، کالج انرژی و انرژی می‌باشد.

www.erdas.com -158 

در این سایت راه‌حل‌های جغرافیایی و اطلاعات جغرافیایی می‌باشد.

www.ermapper.com-159  

در این سایت اطلاعات جغرافیایی، امریکا، آسیا، اروپا، افریقا و خاورمیانه می‌باشد.

www.esribis.com -160 

در این سایت نرم‌افزارهای GIS می‌باشد.

www.fgdc.gov-161  

در این سایت اطلاعات جغرافیایی و فضایی و خدمات اینترنتی می‌باشد.


 

www.gdrc.org/uem-162  

در این سایت مدیریت زیست‌محیطی شهرهای بزرگ، مدیریت فاضلاب‌، منابع آبی، طراحی شهری، سیستم حمل و نقل و سیستم‌های انرژی می‌باشد.

www.geoatlas.com-163  

در این سایت کلکسیونی از نقشه‌های جغرافیایی کل جهان، اروپا، افریقا، امریکا، آسیا، اقیانوسیه، آلمان، فرانسه و پاریس می‌باشد.

www.geocomm.com -164 

در این سایت جغرافیای فضایی و GIS می‌باشد.

www.geographic.com-165  

در این سایت اطلاعات تکنولوژیکی جغرافیایی می‌باشد.

www.geomaticien.com -166 

در این سایت آنالیزهای فضایی GIS، ماهواره‌های راداری، شبیه‌سازی ماهواره‌ای سیستم GPS، نقشه‌های جغرافیایی و انواع بازی‌ها، شکل جغرافیایی کره‌ی زمین، مختصات جغرافیایی، RGF93 و نرم‌افزارهای GIS مثل Are View 3.xx می‌باشد.

www.geotips.com-167  

در این سایت نقشه‌های GIS و GPS، تصاویر Orthophoto و سیستم اطلاعاتی GIS امریکا می‌باشد.

www.ggrweb.com -168 

در این سایت سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، نرم‌افزارهای سه‌بعدی نقشه‌کشی و تکولوژی نقشه‌کشی، منابع GIS و شرکت‌های نرم‌افزاری GIS می‌باشد.

www.giscafe.com-169  

در این سایت خبرهای مربوط به GIS و جدیدترین تصاویر دیجیتالی می‌باشد.

www.gisdatadepot.com-170  

در این سایت صنعت GIS و محصولات جغرافیایی می‌باشد.

www.gisdevelopment.net-171  

در این سایت سیستم‌های جغرافیایی (GIS)، سنجش از دور (RS)، سیستم‌های موقعیت جهانی (GPS)، کشاورزی، محیط زیست، سلامتی، ژئولوژی، خطرها و بلایای طبیعی، منابع طبیعی و طراحی‌های شهری می‌باشد.

www.gispix.com-172  

در این سایت سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS)، عکس‌های هوایی، مدیریت شهری و محیط زیست و مهندسی می‌باشد.

www.grida.no/baltic-173   

در این سایت اطلاعات GIS، دریای بالتیک، زه‌کشی دریای بالتیک و اطلس جغرافیایی دریای بالتیک می‌باشد.

www.inovagis.org-174  

در این سایت اطلاعات جغرافیایی، نرم‌افزارهای مختلف، ترسیم و انتقال اطلاعات جغرافیایی می‌باشد.

www.intellicast.com-175  

در این سایت اطلاعاتی درباره‌ی وضعیت جغرافیایی و نقشه‌های جغرافیایی افریقا، آسیا، کانادا، اروپا، خاورمیانه، اقیانوسیه، سیستم‌های ماهواره‌ای و رادار کشور امریکا و وضعیت هوایی می‌باشد.

www.ion.org -176 

در این سایت هوا، فضا، زمین و دریا، فضانوردی، نقشه‌برداری، فتوگرامتری، هواشناسی، مهندسی، فیزیک و زمین‌شناسی می‌باشد.

www.iearn-orienteering.org/old-177  

در این سایت نقشه‌های مختلف، قطب‌نما و تجهیزات جغرافیایی می‌باشد.

www.manifold.net -178 

در این سایت سیستم اطلاعاتی جغرافیایی و تصویرسازی سه‌بعدی می‌باشد.

www.map-art.com -179 

در این سایت طراحی نقشه‌ها و نقشه‌های دیجیتالی می‌باشد.

www.mapindia.org-180  

در این سایت اطلاعات جغرافیایی مثل GIS، GPS و عکس‌برداری هوایی و سنجش از دور می‌باشد.

www.mapmart.com-181  

در این سایت مخزن اطلاعات شرکت Map Mart، عکس‌برداری هوایی، خدمات فتوگرامتریک، تبدیلات دیجیتالی، ترسیم طراحی‌های کامپیوتری (CAD) و سیستم‌های اطلاعاتی جغرافیایی (GIS)، عکس‌های هوایی از ایالات متحده و نقشه‌های توپوگرافی اسکن می‌باشد.

www.mapsoftware.com  -182

در این سایت نقشه‌کشی کامپیوتری مثل CAD، GIS، نقشه‌ی توپوگرافیک USGS و مدل‌های دیجیتالی می‌باشد.

www.maptrade.org -183 

در این سایت اطلاعات جغرافیایی فضایی، کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌های تجاری می‌باشد.

www.multimap.com-184  

در این سایت نقشه‌ی مکان‌های مختلف، راهنمای نقطه به نقطه شهری و نقشه‌ی کشور انگلیس می‌باشد.

 www.nationalgeographic.com-185  

در این سایت راهنمای نقشه‌ها و جغرافیای مناطق، اطلس‌های گوناگون و نرم‌افزارهای نقشه‌کشی و دانش‌آموزان می‌باشد.

www.navtech.com -186 

در این سایت نقشه‌های دیجیتالی، عمان و امارات متحده‌ی عربی، وضعیت جغرافیایی کشورهایی چون: عربستان، کویت و بحرین می‌باشد.

www.ncgia.ucsb.edu-187  

در این سایت مرکز ملی جغرافیایی، سیستم‌های اطلاعاتی جغرافیایی (GIS)، دانشگاه سانتاباربای کالیفرنیا، دانشگاه بوفالو و دانشگاه Maine می‌باشد.

www.pps.org -188 

در این سایت فضاهای شهری، پارک‌ها، میدان‌ها، مراکز حمل و نقل شهری، ساختمان‌های دولتی، مراکز خرید عمومی و خدمات PPS می‌باشد.

www.rapidwx.com -189 

      در این سایت سمینارهای آموزشی مربوط به پیش‌بینی وضعیت آب و هوا، پیش‌بینی وضعیت هوا و خطرات جوی و هواشناسی می‌باشد.

www.snowandice.com -190 

در این سایت اطلاعات هوایی، منطقه‌ی نیوانگلند، گزارش هوایی و ریزش برف و باران می‌باشد.

www.urban-advantage.com -191 

در این سایت زندگی شهری، محل اسکان مردم و خلاقیت در زمینه‌ی طراحی شهری می‌باشد.

www.urbanfutures.org-192  

در این سایت طراحی‌های شهری، سیستم‌های حمل و نقل شهری، توسعه‌ی اقتصادی و قوانین دولتی، مدیریت رشد جمعیت، نقشه‌ی امریکا، مقالاتی درباره‌ی رشد جمعیت و قیمت مسکن، رشد جمعیت در اوهایو می‌باشد.

www.urbdocs.com-193  

در این سایت اطلاعاتی درباره‌ی تقریباً 500 شهر و ایالات کشور کانادا و امریکا می‌باشد.

www.veeco.com-194  

در این سایت تولید‌کننده‌ی تجهیزات هواشناسی، ترکیبات میکروالکترونیکی، سازندگان نیمه‌هادی، وسایل ذخیره‌کننده‌ی اطلاعات و سیستم‌های ارتباط از دور می‌باشد.

www.weatheraffects.com-195  

در این سایت تجهیزات هواشناسی مثل: دماسنج، پارامتر، سنسورهای رطوبتی، سنسورهای مرکب و نرم‌افزارهای مربوط به هواشناسی و ایستگاه‌های آب و هوایی و هواشناسی می‌باشد.

www.weatherdata.com-196  

در این سایت علوم هواشناسی می‌باشد.

www.weathermages.org-197  

در این سایت شرایط آب و هوایی، زمان طلوع و غروب خورشید، هواشناسی و محیط زیست و مفیدترین کتاب‌ها می‌باشد.

www.weathermod.com-198  

در این سایت افزایش میزان بارش باران و متوقف کردن بارش تکرگ، خصوصیات میکروفیزیکی ابرها و نمونه‌برداری از هوا برای آزمایشات کنترل کیفی می‌باشد.

www.weatherworksinc.com-199  

در این سایت هواشناسی، پیش‌بینی وضعیت آب و هوا با بالاترین کیفیت، اطلاعات جالبی درباره‌ی طوفان‌ها، گردبادها و سایر اختلالات جوی می‌‌‌باشد.

www.webgis.net -200 

در این سایت سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی و GIS می‌باشد.


 

www.worldclimate.com -201 

در این سایت شرایط آب و هوا، دماها، فشارها و میزان بارش می‌باشد.

www.workdsat.ca -201 

در این سایت تصویر ماهواره‌ای، عکس‌های ماهواره‌ای از آسیا، خاورمیانه و اروپا می‌باشد.

www.wrightweather.com  -203

در این سایت پیش‌بینی وضعیت هوا، هواشناسی، وضعیت آب و هوایی کشور امریکا، اختلالات آب و هوایی، آلودگی هوا، هوا و محیط زیست و مشاهدات بین‌المللی شرایط آب و هوایی، کنترل کیفیت هوا و عکس‌هایی در رابطه با شرایط آب و هوایی مختلف می‌باشد.

www.geoconnexion.co.uk-204  

در این سایت مجله‌ی جغرافیایی connexion، اطلاعات جغرافیایی مرتبط با آسیا، خاورمیانه و افریقا می‌باشد.